قرآن را باید قرائت کرد یا تلاوت؟

همچنین یکی از راه‌های دیگر برای بهبود روند تدریس قرآن در مقطع ابتدایی تشویق دانش آموزان به نوشتن پیام قرآنی در روزنامه دیواری، نقاشی تصاویر کنار پیام و سایر فعالیت‌های مشابه است. مزیت تدریس پیام قرآنی به دانش آموزان این است که آنان می‌توانند در گروه‌های درسی خود بحث و گفتگو کرده و نحوه انجام کارهای تیمی را یاد بگیرند. دانش آموزان را ترغیب کنید تا در کنار فعالیت‌های داخل کلاس، در منزل نیز ترجمه آیات را بخوانند یا در صورت وجود فرصت کافی در کلاس آن‌ها را با همدیگر بخوانید. باید توجه داشته باشید که دانش آموزان را ملزم به حفظ معنای کلمه‌ها و ترکیب‌ها نکنید.
پس؛ فَاقْرَۆُا ما تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآن‏ [مزّمل/20] هر مقدار كه مى‏‌توانید از قرآن بخوانید. بهتر است كه قبل از استخاره سه بار سوره ی اخلاص (قل هو الله احد) را بخواند. بسیاری از انسانها برای کارهای روزانه خود برنامه تعیین می کنند و مطابق آن روز خود را سپری می کنند، هر مسلمانی اگر بخواهد به قرآن عمل کند لازم است به طور مستمر به قرآن مراجعه کرده و از دستورات و راهنمایی های قرآن بهره مند شود. زندونش دلگیره ، زخمی از زنجیره - حاج مهدی اکبری - شهادت امام موسی کاظم علیه ال...
مى توانند نهايت استفاده را از علم امام ( عليه السلام ) ببرند . و اين فرقى آشكار بين امام زمان ( عليه السلام ) و ديگر ائمه ( عليهم السلام ) است . اما عده اى بين اين دو نوع استخلاف ، دچار خلط و اشتباه شده با تمسّك به آيات دسته اول ، همه انسانها را خليفه خدا در زمين مى دانند !
بنابراین فضایی را فراهم کرده است که پاسخ‌گوی نیازمندی‌های آنان به صورت آنلاین باشد. اینجا یک فروشگاه اینترنتی برای کودکان و نوجوانان ایران زمین است.زندگی هر کودک یا نوجوان در دو بعد اصلی یادگیری و سرگرمی خلاصه می‌شود؛ به همین دلیل رایاد محصولاتی را ارائه می‌دهدکه مرتبط با آموزش، بازی یا تلفیقی از هردو باشد. برای همین هر فردی در هر سنی شامل کودکان، بزرگ‌سالان، قاریان، اساتید و حتی سالمندان می‌توانند خودشان هم از این نرم‌افزارها استفاده کرده و آیات موردنظرشان را قرائت کنند. مزیت این روش نسبت به روش‌های دیگر، این است که به سادگی می‌توانید هر آیه یا سوره را انتخاب کرده و آن را برای دانش آموزان تلاوت کنید. استفاده از این نرم افزار برای پایه های چهارم ابتدایی و پنجم و ششم که در روان تر خواندن قرآن مهارت کسب می کنند مناسب تر می باشد. با این تفاسیر آموزش قرآن به روش تصویری برای کودکان و حتی بزرگ‌سالان منجر به کسب نتایج شگفت‌انگیزی می‌شود.
2ـ نه بدان کُندی و آهستگی است که همچون تحقیق، آیات کمتری خوانده شود. حالتی است بین تحقیق و حدر به بیان دیگر، نوعی قرائت است نه به سرعت «حدر» و نه به کُندی «تحقیق». دراین بخش از سایت اینترنتی رادیو قرآن شما با بخش هایی چون تلاوت تحقیق قاریان ایرانی و مصری آشنا خواهید شد همچنین کلیه تلاوتها قابل دریافت می باشند.
پيمانهاى تو در پيشگاه الهى است و عهد تو به دست خداست و قدرت تو از قدرت خدا سرچشمه ميگيرد . سلام بر تو اى پرچم برافراشته و اى علم نهاده شده و فريادرس و رحمت بيكران و وعدهاى راستين . گفتن اين استغفار در حلّ معضلات سخت زندگى به تجربه رسيده است و گره هاى كور بسيارى از افراد ، با همين ذكر باز شده است ! آنچه مهم به نظر مى رسد تعداد آن است كه در حديث پر بارى سى هزار بار ذكر شده است و اشخاص متعددى با تلاوت آن به اين تعداد ، به حوايج خود دست يافته اند. تلاوت كردن اين نوع استغفار در هر روز ماه شعبان ، روزى هفتاد بار ، موجب نجات يافتن از سختى هاى قيامت است.
( عبارت ماقتا لمن . . . لمن احبكم ترجمه نشده است ) آن چه مورد رضايت شما باشد ، حق است و آن چه موجب خشم و نارضايتى شما باشد ، باطل است . معروف همان است كه شما بدان امر فرموده‌ايد ، و منكر نيز همان است كه شما از آن نهى نموده ايد ، قضاى لايتغير الهى همان است كه مشيت شما بر آن تعلق گرفته ، و محو شده همان است كه سنت شما بر آن تعلق گرفته باشد . يكى از امورى كه خداوند آن را تقدير فرموده اين است كه بخششهاى زيادى را به شما عطا كرده است . اين كه او شما را به عنوان دوست خود برگزيده يك نعمت است و اين كه او از دشمنان شما انتقام ميگيرد خشم او را نشان ميدهد .
این در حالی است که انس با قرآن باید از دوره ابتدایی شروع شده و زمینه یادگیری درست و اصولی قرآن برای دانش آموزان فراهم شود. لذا در مسیر آموزش قرآن معلمین و اولیای عزیز می توانند از راههای تقویت روخوانی قرآن در ابتدایی در فرایند آموزش خود به نحوی موثر بهره مند شوند. تدریس قرآن کریم مشکلات و ظرافت‌های خاص خود را به همراه دارد، به همین علت انواع روش های تدریس قران ابتدایی بوجود آمده است. سلام بر شما اى امام الهي ، كه امانت دارد علومى هستيد كه خداوند به شما داده است ؛ اى امامى كه امانت دار مردمى هستيد كه خداوند سرپرستى آنان را به شما سپرده است . سلام بر شما در آن حال كه شعار « الله اكبر » را مجسم مى كنيد و دشمنان الهى را نابود و ريشه كن مى كنيد . نقشه ها و نيروها و تمام ابزارهايشان را به وسيله آنچه كه خداوند به شما آموخته ، باطل و بى اثر مى كنيد .
انواع قرائت ها نيز معتقد بودند از آن روى كه محمد بن عبدالوهاب عهده دار به پاداشتن دين و رودر رو شدن با خلافت عثمانى شده ، پس حق رهبرى بر امت را دارد و بر امت نيز واجب است كه با او بيعت كنند . تعالي ، يكى از مقامات و مناصب مقام رسالت و پيامبرى بوده و لازم است كه اين دعوت ، به اجازه و اذن الهى باشد . رفت [ صرفند در لبنان ] و در خانه يك پيرزن بيوه باقى ماند و چنان كه ايليا به آن پيرزن وعده داده بود ، در تمام مدت خشكسالي ، آرد و روغن در خانه آن پيرزن تمام نشد ) ) . سلام بر تو اى امام مورد اعتماد ، سلام بر تو اى مقدم بر همه خلق و مورد آرزوى آنان ، بهترين و برترين سلام هاى بى پايان بر تو باد . پس شاهد باش بر آنچه كه تو را بدان شاهد گرفتم ، من دوست شما هستم و از دشمنان شما بيزارم ، حقيقت همان است كه شما بدان رضايت داريد و باطل همان است كه شما از آن بيزاريد ، معروف همان است كه شما بدان امر مى كنيد و منكر همان است كه شما از آن نهى مى كنيد .
من با توسل به ايشان و نزديك شدن به آنان به تو روى ميآورم . خداوندا بر محمد و آل او درود و سلام بفرست و مرا به ايشان برسان و هيچ گاه بين من و آنها جدايى ميفكن ، خدايا به واسطه حجت خويش مرا حفظ كن ؛ سلام تو بر آل ياسين باد ! تو در نزد خداوند ، كه پروردگار تو و من است ، آبرو داري . سلام بر آل ياسين ، كه اين همان فضل آشكار است و خداوند صاحب همه فضلهاست و هر كس را بخواهد به راه راست هدايت مىكند . نمونه ديگر استغفار كه بعد از نافله صبح روز جمعه ، تلاوت مى شود، ذكر « أَسْتَغْفِرُ رَبِّى وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ » است ، كه همراه با تسبيح و سپاس خداوند تلاوت مى شود و سبب دست يافتن به منازل بهشتى است.
خروجی تلاوت استادانه قرآن، خضوع، خشوع و دعوت به مفهوم است نه خود؛ یک قاری نباید غرق در نغماتی شود که خودش، محور شود، نه قرآن. اولاً اینگونه قرائت، با هدف و مقصود از قرآن که همان فهم و تدبر و عمل به قرآن است، سازگار است. گروهى با توجه به بعضى از روایات، قرائت تحدیر را که ملازم با بیش خوانى است ترجیح داده‏اند؛ چرا که در حقیقت بیش خوانى قرآن داراى ثواب و اجر بیشتر و در نتیجه مطلوب‏تر است. در کتاب معروف «اَلنَّشْر»، با کمی تفاوت یعنی «اَلتَّرتیلُ، تَجْویدُ الْحُروفِ وَ حِفْظُ الْوُقوفْ» نیز آمده است. و این فرموده مولای متّقیان، مورد اتّفاق اهل تشیع و تسنن است.

They posted on the same topic

Trackback URL : https://deletemary76.werite.net/trackback/9251411

This post's comments feed