عوارض جانبی پروزاک برای اختلال دوقطبی

درتصمیم گیری برای استفاده از یک دارو، خطرات ناشی از مصرف دارو باید کمتر ازمزایای آن باشد. قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد،تهوع،ضعف،حملات ترس و بی حالی در بر دارد. در صورت بارداری ، به خصوص در ماه های آخر بارداری ، نباید فلوکستین مصرف شود. همچنین توصیه نمی شود افراد بالای 65 سال از این دارو استفاده کنند. علاوه بر این ، اگر تحت درمان با تشنج ، اگر مبتلا به دیابت ، تشنج یا بیماری کبدی هستید و به تازگی دچار حمله قلبی شده اید ، باید مراقب ویژه فلوکستین باشید.
با اين حال گاهي ناشناخته‌هاي اين دنياي پيچيده بر دانش بشري غلبه مي‌كند. در صورتی که فرد قصد باردار شدن یا شیر دادن دارد باید با پزشک مشورت نماید. فلوکستین را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط فلوکستین فاسد می شود). از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده ، و نشسته به ایستاده به آرامی تغییر وضعیت دهید؛ در غیر اینصورت ممکن است دچار سرگیجه و سیاهی رفتن چشم شوید.
مصرف سیپروهپتادین می‌تواند اثرات ضدافسردکی این دارو را خنثی‌کند. فلوئوکستین نباید به شکل همزمان یا تا ١۴ روز بـعد از قطع داروهای‌مهارکننده MAO ‌تجـویز شود. مقدار اولیه ۲۰ mg خوراکی یکبار در روز ، در صورت لزوم بعد از چند هفته افزایش یابد. اگر مبتلا به هریک از عوارض جدی دارو همچون تپش قلب، توهم، عدم توانایی جهت یابی، تهوع، اسهال، یبوست شدید، کشیدگی عضلات، تب غیرقابل توضیح و بیقراری و پریشانی غیرمعمول شدید و ….

هرگز از پروزاک بدون صحبت با دکتر خود بیرون نزنید و به تدریج کاهش پیدا کنید. مهار کننده های بازجذب سروتونین انتخابی مانند Prozac می توانند علایم ترک اعتیاد را در هنگام قطع مصرف کنند. این وضعیت، که به عنوان سندرم انزال SSRI شناخته می شود، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد اما معمولا خطرناک نیست. اگر شما مبتلا به دیابت هستید، فلوکستین ممکن است برروی سطح قندخون شما تاثیر بگذارد، بهمین دلیل سطح قندخون خود را هنگام مصرف دارو به طور منظم کنترل نمایید و نتیجه آنها را با پزشکتان درمیان گذارید. مصرف فلوکستین در حالیکه همزمان مهارکننده های مونوآمین اکسیداز مصرف می کنید یا کمتر از ۲ هفته است که مصرف چنینن داروهایی را قطع کرده اید، ممکن است موجب گیجی ، افزایش ناگهانی دمای بدن ، افزایش شدید فشارخون ، و بروز تشنج شود. حتی گفتن این جمله به آنها «فلوکستین موجود نیست» هم آنها را دچار استرس شدیدی می‌کند و نمی‌توانند این کمبود را بپذیرند.
فلوکستین ۱۰ صورتی که به وعده بعدی مصرف قرص نزدیک بود، وعده قبلی را مصرف نکنید اما اگر هنوز فاصله زمانی مناسبی وجود دارد به محض یادآوری قرص را بخورید. توجه داشته باشید که هرگز برای جبران یک وعده میزان دوز مصرفی را افزایش ندهید یا همزمان دو وعده را در یک وعده مصرف نکنید چراکه می‌تواند مشکلات جدی را برای شما به وجود آورد. 1- در صورت داشتن دیابت، پروزاک ممکن است سطح قند خونتان را تحت تاثیر قرار دهد. به دليل نيمه عمر دفع طولاني دارو ، تغيير مقدار مصرف فلوکستين تا چند هفته در غلظت پلاسمايي آن منعکس نخواهد شد و بر تنظيم تدريجي مقدار مصرف و قطع مصرف دارو تأثير خواهد داشت. مصرف همزمان بنزوديازپينها ، ليتيم و ضدافسردگي‌هاي سه حلقه‌اي مي‌توانند اثرات عصبي مركزي دارو را افزايش دهد.
داروی فلوکستین می تواند باعث کاهش استرس، ترس، اظطراب، افکار نامطلوب و میزان پنیک اتک در افراد گردد. فلوکستین امروزه به یکی از پر کاربرد ترین دارو ها تبدیل شده است و اثراتی مانند کاهش اشتها برای کاهش وزن و همچنین افزایش سطح انرژی بدن برای عدم خواب آلودگی و … می توان برای آن برشمرد. همچنین این دارو در افزایش خلق و روحیه ی بیماران مبتلا به افسردگی و … به کار می رود. به این ترتیب در افرایش وزن معمولا میزان قند خون افراد بالا رفته و بدن ممکن است نتواند به راحتی قند خون را پایین بیاورد.
قبل ازاستفاده ازاین دارو مطمئن شوید که از تمامی مزایا و خطرات دارو مطلع هستید. بروشورآن را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم را درمورد دارو کسب کنید. بعضی ازداروها را نباید باغذا و یا درنزدیکی وقت غذا و یا با غذاهای خاصی مصرف کرد چون ممکن است تداخل داروی پیش بیاید. استفاده ازالکل یا سیگاردرهنگام مصرف بعضی ازداروها هم ممکن است موجب تداخل دارویی بشود. سیپروهپتادین میتواند در مصرف همزمان اثر فلوکستین را کم یا معکوس نماید. داروی فلوکستین از طریق شیر مادر قابل انتقال به کودک است لذا توصیه می شود که در زمان شیردهی از این دارو استفاده نکنید.
همانطور که گفتیم برخی از علائم بیماری دیابت شامل تشنگی شدید، کاهش وزن در برخی از موارد، تاری دید، عفونت لثه ها، بی حسی پا، افزایش گرسنگی، افزایش تعداد دفعات ادرار و … می باشند. در افرادی که به منظور جلوگیری از پر خوری های عصبی از این دارو استفاده می کنند، ممکن است اثرات این دارو پس از 1 هفته نمایان شده و ممکن است نیاز باشد تا مصرف این دارو بیش از یک ماه نیز به طول بیانجامد. به این ترتیب افرادی که قصد دارند از ابتلای خود به این بیماری مطمئن شوند بهتر است که به دکتر سلیمی مراجعه کرده و در صورت وجود بیماری برای درمان خود اقدام کنند.

They posted on the same topic

Trackback URL : https://deletemary76.werite.net/trackback/9215666

This post's comments feed